Bağışıklık Sistemi Nedir?

Vücudumuzun içinde bağışıklık sistemi adı verilen şaşırtıcı ve bir o kadar da ilginç savunma mekanizması vardır. Bağışıklık sistemi insanoğlunu "mikrop" diye tanımlanan, enfeksiyona yol açabilen virus, bakteri, mantar ve parazit gibi mikrororganizmaların zarar verici etkilerine karşı korur.

İnsan vücudu çevresinde bulunan çok sayıdaki mikrobun saldırısına uğrar ve bu organizmalar vücudumuza girebilmek için uğraş verir. Sağlıklı bir vücut; karşılaştığı hastalık etkenleriyle ve yabancı maddelerle çoğunlukla "çaktırmadan" başeder. Mikroplarla başedemediğimiz durumlarda da "hasta" oluruz.

Bağışıklık sisteminin görevi de; öncelikle bu organizmaların vücuda girmelerini engellemek veya girer ise vücuda girdikleri yerde yutmak, yayılmalarını engellemek ya da geciktirmektir. Bağışıklık sistemi bu görevlerini, yaşam süresi boyunca sürdürür ancak bazı koşullarda bağışıklık sistemi zayıflar.

© 2013 İmuneksFarma İlaç Sanayii A.Ş.
Pak İş Merkezi Prof. Dr. Bülent Tarcan Sok.
No 5/1 34349 Gayrettepe - İstanbul
Tel: +90 212 274 7537 
info@bagisiklik.com
Bu sitedeki bilgiler hekime veya
eczacıya danışmanın yerine geçmez.
Son Güncelleme : 27.11.2012
Designed by
info@adrhpozitif.com
Sağlık çalışanları için ayrılmış olan sayfalara erişmek üzeresiniz.
Yürürlükteki yasalar gereği reçeteli ilaçlara ait bilgiler ancak doktor, diş doktoru ve eczacılardan oluşan sağlık çalışanlarına aktarılabilmektedir.
Bu bölüme erişmek için lutfen bir sağlık çalışanı olduğunuzu onaylayınız.


     
Başka bir siteye yönlendiriliyorsunuz.
Bu sitedeki bilgiler, sorumluluğumuzda değildir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan metinlerden farklı olabilir ve Türkiye Cumhuriyeti yasa ve yönetmeliklerine uymayabilir.
Bu uyarı Sağlık Bakanlığı tanıtım yönetmeliği uyarınca konulmuştur.